elektrikli bisiklet bataryası

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri

Elektrikli bisiklet batarya tamiri hizmetlerimiz ile daha uzun ömürlü, yüksek menzilde sürüş keyfini yakalayın! 2024 yılında profesyonel batarya tamir ve yenileme imkanından sen de yararlan. Elektrikli bisikletlerde karşılaşılan kronik batarya sorunları ile ilgili profesyonel çözümler bataryatamiri.net ile hizmetinizde. Düşük menzil, hızlı batarya bitimi, kapasite kaybı gibi elektrikli bisiklet batarya tamiri sorunlarına uzman çözümü arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri

Elektrikli bisikletlerin bataryalarının ikiye ayrıldığından bahsetmiştik. En sık kullanılan modeller lityum iyon tabanlı (NMC, NCA, LFP gibi kimyalar) olsa da günümüzde hala jel akülü modeller de kullanılmaktadır. Dolayısıyla tamir durumu her iki model için de düşünülmesi gerekilmektedir.

Elektrikli bisikletlerin en önemli donanımlarından bir tanesi bataryalarıdır. Yeni nesil elektrikli bisiklet içerisinde lityum iyon bataryalar kullanılırken, daha eski modellerde jel akülü seçenekler de görülmektedir. Tahmin edileceği üzere her iki batarya türü de zamanla performans ve kapasite kayıpları yaşatacaktır. Böyle bir durumda karşılaşıldığında en doğru seçenek elektrikli bisiklet batarya tamiri yapmak olacaktır. Batarya arızalarının pek çok sebebi olabilir. Genellikle yaşanan sorunlar bataryalarda kapasite kaybı yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum oldukça normaldir. Çünkü her batarya zamanla enerji kayıpları yaşar ve elektrikli bisikletler için menzil kayıplarına yol açabilir. Bu içeriğimizde elektrikli bisiklet batarya tamiri hakkında bilgi edinebileceğiniz tüm konu başlıklarını bulabilirsiniz.

elektrikli bisiklet bataryası

#1 Lityum İyon Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri

Lityum iyon bataryalar elektrikli bisikletler için en iyi seçenek olarak görülmektedir. Bu bataryalar enerji yoğunluğu anlamında iyi bir seçenektir. Kısacası hafif olmalarına rağmen yüksek kapasiteli enerji depolayabilirler ve bu sayede elektrikli bisikletiniz daha uzun menzile sahip olur.

Lityum İyon batarya tamiri konusunda iki önemli konu bulunmaktadır. Bunlar; lityum iyon hücresi (pil) ve BMS devresidir. Genellikle eski bataryalarda hücrelerden kaynaklı sorunlar yaşanırken, bazı durumlarda BMS devresinden kaynaklanan sorunlar da görülebilir. Kabaca elektrikli bisiklet batarya tamiri adımları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Arızalı Bataryanın Testlerinin Yapılması: Mevcut bataryadaki sorunları net bir şekilde anlayabilmek için bataryayı kapasite ve yük testlerine sokarak sorunun ana kaynağı anlaşılır. Burada bataryanın kapasitesine, maksimum gücüne, sıcaklık değerlerine ve hücreler arasındaki denge (gerilim farkına) bakılarak sorunun kaynağı bulunur.
  2. Bataryanın Sökülmesi: Bataryanın hücrelerini değiştirmek için mevcut batarya, batarya kasasından ve izolasyon amaçlı kaplanmış olan PVC kaplamasından sökülür. Ardından BMS devresinden ayrılarak eski batarya geri dönüşüme gönderilir ve eğer sağlamsa hücreler hariç diğer komponentler yeni bataryaya montajlanabilir.
  3. Hücreden Batarya Süreci – Pil Puntalama: Lityum iyon bataryalar hücrelerden oluşur. Bu hücreler genellikle 18650 veya 21700 boyutlarında olmaktadır. Mevcut batarya gerilimi ve istenilen kapasite sağlanacak şekilde batarya konfigürasyonu oluşturulur ve hücreler birbirine nikel tel ile puntalanarak bağlantısı yapılır.
  4. BMS Devresi Montajı: Her lityum iyon bataryanın muhakkak (bazı özel durumlar hariç) bir BMS devresi olmalıdır. Aksi halde batarya ömrü kısalabilir, batarya yanabilir/patlayabilir ve oldukça tehlikelidir. BMS montajı bataryanın her bir seri hücresine bağlantı yapılarak gerçekleşir. Bu bağlantı sırası önemlidir ve yanlış bağlantı durumunda BMS zarar görebilir veya çalışmaz.
  5. İzolasyon: Lityum İyon bataryalar için en önemli işlem izolasyon işlemidir. İyi izole edilmemiş bir batarya potansiyel bir bomba olarak görülebilir. İzolasyon işleminde özel yalıtkanlar (barley paper, epoksi FR4 plaka vs.) kullanılarak bataryayı darbelere ve dışarıdan gelebilecek kısa devre ihtimallerine karşı korumak gerekmektedir. En son olarak PVC shrink ile dış kaplaması yapılır.

Elektrikli bisiklet batarya tamiri muhakkak uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Lityum iyon bataryalar oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir. Kısa süreli kısa devrelerden kaynaklı yanma ve patlama durumları gözlenebilir. Dolayısıyla muhakkak batarya tamiri işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

#2 Jel Akü Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri

lityum batarya

Bazı elektrikli bisiklet modellerinde jel aküler kullanılmaktadır. Bu aküler üzerinde “deep cycle, e-bike battery” gibi ibareler bulunabilir. Bu aküler farklı kapasitelerde (12Ah, 18Ah, 22Ah, 24Ah gibi) ve farklı boyutlarda olabilir. Elektrikli bisikletin ihtiyaç duyduğu gerilim değerine göre (genellikle 36V, 48V, 60V, 72V) belirli bir sayıda akü seri bağlanarak elektrikli bisiklete enerji sağlamaktadır.

Bu aküler lityum iyon bataryalara göre genellikle daha kısa ömürlü olurlar. Aynı zamanda performans anlamında daha zayıf bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu bataryaların tamiri yeni aküler ile değişim yapmaktır. İdeal bir sistem yakalamak için bataryaların hepsi aynı anda değiştirilmelidir. Aküler eşit şekilde şarj edilmeli ve muhakkak ayda bir akü dengeleri kontrol edilmelidir.

Jel Akülü Sistemler İçin En İyi Seçenek: LiFePO4 Batarya

Jel akülerin yerine LiFePO4 batarya tamiri ile daha performanslı, daha uzun menzilli ve çok daha uzun ömürlü batarya tercih edilebilir ancak tahmin edileceği üzere LiFePO4 bataryalar jel akülere göre daha pahalı bir seçenektir. LiFePO4 bataryalar yapı olarak lityum iyon bataryalar ile çok benzer özellikler taşımaktadır. Diğer lityum iyon bataryalara göre en büyük avantajı ise ortalama 8-10 sene kullanım ömrüne sahip olmasıdır.

LiFePO4 Bataryalar hakkında daha detaylı bilgi almak ve LiFePO4 dönüşümünü anlamak için;

Li-Ion & LiFePO4 Batarya Dönüşümü Nasıl Yapılır? | Avantajları isimli içeriğimizi okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamir Fiyatları

elektrikli bisiklet bataryası

Elektrikli bisiklet batarya tamir fiyatları pek çok farklı duruma göre farklılık gösterebilir. Ancak temelde kullanılacak olan hücre sayısı, BMS devresi ihtiyacının olması (eski devrenin sağlam olmama durumu), bataryanın montaj tipi, batarya kapasitesi gibi pek çok farklı duruma göre değişkenlik gösterebilir.

Elektrikli bisiklet bataryasında fiyatı etkileyen en önemli sarf malzeme hücrelerdir. Bataryada kullanılan hücre sayısı arttıkça batarya tamir fiyatı da artacaktır. Aynı zamanda hücrenin markası/modeli, kapasitesi gibi değerlere göre hücre fiyatı da değişmektedir. Aşağıdaki tabloda tahmini fiyat değerlerini görebilirsiniz. Bu fiyatlar fikir olması açısından ve BMS devresinin sağlam olması durumu göz önünde bulundurularak sadece değerlendirmeniz amacıyla belirtilmiştir. Eğer net bir fiyatlandırma talebinde bulunursanız iletişim adreslerimizden bizimle irtibata geçebilirisiniz.

Batarya Gerilim – Kapasite DeğeriMinimum FiyatMaksimum Fiyat
24V 7.8Ah Lityum İyon Batarya55 USD100 USD
36V 7.8Ah Lityum İyon Batarya75 USD150 USD
36V 10.4Ah Lityum İyon Batarya100 USD190 USD
36V 13Ah Lityum İyon Batarya130 USD220 USD
48V 10.4Ah Lityum İyon Batarya130 USD220 USD
48V 13Ah Lityum İyon Batarya160 USD260 USD
60V 13Ah Lityum İyon Batarya210 USD320 USD
60V 15.6Ah Lityum İyon Batarya250 USD390 USD

Fiyatlar kullanılacak hücre modeli, pil markası, kapasite değerleri, batarya montaj tipi gibi etkenlere göre değişmektedir. Yukarıdaki değerler genel bir referans sağlamaktadır.

Elektrikli Bisiklet Batarya Ömrü

Elektrikli bisiklet batarya ömrü kullanıcıya ve üretimine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, mühendislik hataları yapılarak üretilmiş olan bir elektrikli bisiklet bataryası kısa vade içerisinde sorunlar çıkartabilir. Aynı şekilde kullanıcılar bataryayı dikkatsiz bir şekilde kullanırsa, sıvı temasına maruz kalırsa, aşırı yüke maruz kalırsa veya doğru depolama koşullarında saklamazsa batarya ömrü çok kısa olacaktır.

Doğru şekilde üretilmiş ve sağlılıklı bir şekilde kullanılmış olan bataryaların ömrü 2-5 sene kadar performanslı bir kullanım sunacaktır. Ortalama bir elektrikli bisiklet bataryası 500 ile 750 şarj – deşarj döngüsü (cycle) ile kullanılabilir. Bu değerin artması tamamen kullanıcıya bağlıdır. Eğer elektrikli bisiklet bataryanızın daha uzun ömürlü bir performansa sahip olmasını isterseniz içeriğimizin devamındaki Elektrikli Bisiklet Bataryası Nasıl Kullanılmalıdır?” başlığımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli bisiklet batarya tamiri muhakkak işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Her ne kadar bu işlem basit gibi görünse de aslında oldukça kompleks ve tehlikelidir. Özellikle lityum batarya tamiri yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu hususlar göz ardı edilmesi durumunda batarya ömrü çok kısa olabilir ve yanma/patlama gibi durumlarla karşılaşılabilir.

1. Hücrelerin Dengeli (Eş Değerli) Olması

Lityum bataryalar üretilmeden önce hücrelerin (pillerin) kendi arasında gruplanması gerekmektedir. Öncelikle üretilecek olan batarya üzerindeki hücrelerin aynı banttan çıkmış olması ve aynı tarihte üretilmiş olması gerekmektedir. Kesinlikle farklı modelde/tarihte/kapasitede hücre kullanılmamalıdır.

Aynı zamanda aynı bantta üretilmiş pillerin arasında da iç direnç ve gerilim (açık devre gerilimi) farklılıkları olabilir. Dolayısıyla kalibresi yapılmış ve sonucu doğru olan bir iç direnç ölçer ile pilin gerilimi ve iç direnci ölçülerek aynı bataryada kullanılmak üzere ayrılmalıdır.

2. Hücre (Pil) Modeli Seçimi

Ne yazık ki piyasada farklı markalarda ve oldukça kalitesiz piller bulunmaktadır. Bazı hücreler ise üzerinde yazan kapasite veya güç (C değeri) değerlerini sağlamamaktadır. Dolayısıyla üretilen bataryada tercih edilecek hücrelerin daha önceden testleri yapılmış olması gerekmektedir.

Genel anlamda elektrikli bisiklet batarya tamiri için Samsung, LG Chem, Panasonic, Aspilsan, Sony (Murata) gibi global markaların uygun modelleri tercih edilebilir. Ancak piyasada oldukça iyi performanslı ve uygun fiyatlı muadilleri de bulunmaktadır. Bu pillerin ise testleri doğru bir şekilde yapıldıktan sonra kullanılması gerekmektedir. Bataryatamiri.net olarak kullandığımız tüm hücrelerin testlerini yapmaktayız.

3. BMS Devresi Seçimi

Özel durumlar haricinde tüm lityum bataryalar için BMS kullanılması gerekmektedir. Aksi halde batarya hücreleri aşırı şarj/deşarj, aşırı akım çekilmesi, aşırı sıcaklık gibi durumlarla karşılaşabilir ve buna bağlı olarak patlama/yanma durumları oluşabilir.

Elektrikli bisiklet batarya tamiri için doğru BMS seçimi yapmak önemlidir. Burada elektrikli bisikletin gücü, kullanılacak olan pilin kimyası, Maksimum güç değerleri gibi veriler göz önünde bulundurularak hücreler için en uygun ve güvenli değerleri karşılayan ve bilindik markalı bir BMS devresi tercih edilmelidir.

4. Test Aşamaları

Batarya üretimi tamamlandıktan sonra muhakkak uygun değerler ile test edilmesi gerekmektedir. Bu durum oldukça önemlidir, aksi halde uzun vadede oluşabilecek sorunlar ilk etapta görünmeyebilir ve kısa vadede batarya arızaları yaşanabilir.

Test aşamalarında bataryanın kapasitesi, sıcaklık değerleri, maksimum güç değerleri ve şarj/deşarj karakteristiği gibi değerler göz önünde bulundurularak pilin sağlıklı çalışıp çalışmadığına karar verilmelidir.

Elektrikli Bisiklet Batarya Hücre Tipleri

18650 lityum iyon

Lityum iyon bataryaların hücrelerden oluştuğundan bahsetmiştik. Bu hücreler genellikle 18650 veya 21700 olarak tercih edilmektedir. Bunun haricinde farklı tiplerde hücreler bulanabilir. Örneğin; bazı elektrikli bisiklet modellerinde kese tipi (pouch cell) hücreler kullanılmaktadır.

18650, 21700 gibi ibareler aslında hücrenin boyutunu ifade etmektedir. Buradaki 18 (18650) hücrenin çapını yani 18mm çapta olduğunu, 65 (18650) hücrenin boyunu (yüksekliğini) yani 65mm boyu olduğunu ifade etmektedir. Bazı kaynaklara göre sondaki 0 (18650) ibaresinin hücrenin silindirik tipte olduğunu bildirdiği belirtilmektedir.

Bu hücreler genel anlamda hafif, küçük hacimli ve nispeten ekonomik olarak nitelendirilebilir. Ayrıca hafif olmalarına rağmen performans anlamında güçlü ve kapasiteleri yüksektir. Dolayısıyla elektrikli bisikletler için en iyi seçenek olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Elektrikli Bisiklet Bataryası Nasıl Kullanılmalıdır? | Uzun Ömürlü Kullanma Tavsiyeleri

Elektrikli bisiklet batarya tamiri işlemi bataryanın ömrünü tamamladıktan sonra yapılmaktadır. Dolayısıyla bataryanıza ne kadar iyi bakarsanız batarya tamiri işlemi o kadar gecikecek ve bataryanız o kadar sağlıklı olacaktır. Elektrikli bisiklet bataryasının ömrü kullanıcıya bağlı olarak belirlenmektedir. Dikkat edilmeden kullanılmış bir batarya 1 sene sonra ömrünü tamamlayabilir ancak aşağıdaki belirttiğimiz unsurlara dikkat ederek kullanılan bataryalar 1.5 sene ile 5 sene arasında verimli bir şekilde kullanılabilir.

elektrikli bisiklet bataryasi

#1 Kullandıktan Sonra Şarja Takmak

Lityum iyon bataryalar kesinlikle boş bir şekilde bekletilmemelidir. Her kullanım sonrasında şarja takmak bataryanın boş kalmasını engelleyecek ve buna bağlı olarak ömrünü uzatacaktır. Eğer mümkünse bataryayı hiçbir zaman %40 seviyesinin altına düşürmemek gerekir. Bu seviyenin altına inmeden şarja takmak bataryanızın ömrünü ciddi oranda uzatacaktır. Ayrıca kesinlikle %20 seviyesinin altına düşülmemelidir.

#2 Depolama Koşulları

Elektrikli bisiklet bataryaları genellikle kış aylarında aktif olarak kullanılmaz. Bu süre içerisinde kullanılmayan bataryalar doğru bir şekilde depolanmazsa uzun vadede kapasite kayıpları kaçınılmaz olacaktır. Uzun süre kullanılmayacak olan bataryalar oda sıcaklığında %30 – %40 doluluk oranıyla saklanmalı. Mümkünse en azından ayda bir kere kullanılmalıdır. Ayrıca batarya nem, rutubet ve sıvıya karşı korunmalı, aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalmamalıdır.

#3 Aşırı Şarj Etmemek

Lityum iyon bataryalar aşırı deşarj olmayı sevmediği gibi aşırı şarj durumuna karşı da hassastır. Üzerindeki BMS devresi aşırı gerilimleri engellemek için kullanılmaktadır. Aksi halde patlama/yanma gibi durumlar oluşabilir. Günlük kullanımda ise bataryanız kullanımınıza bağlı olarak %80 – %90 seviyesine geldiğinde şarjdan çıkartmanız bataryanızın ömrünü uzatacaktır.

#4 Hızlı Şarjdan Kaçınmak

Her ne kadar bazı lityum iyon hücreler hızlı şarj için elverişli olsa da hızlı şarj edilen bataryalar ilerleyen dönemde sorun çıkartabilir. İdeal şarj için ortalama 5-6 saatlik şarj süresi tercih edilmelidir. Bunun için bataryanızın kapasitesinin %20’si ile şarj etmek en doğru değer olacaktır. Örneğin; 36V 10Ah bir bataryanız varsa 10Ah*0.2 = 2A (10Ah kapasitenin %20’si)çıkışı olan bir şarj aleti kullanmak gerekmektedir. Şarj süresinin hızlı olmasını isteyen kullanıcılar ise 2 saatten kısa sürede şarj eden şarj aletlerinden kaçınmalıdır.

En Çok Tercih Edilen Elektrikli Bisiklet Markaları ve Batarya Tamiri

Ülkemizde pek çok farklı markanın elektrikli bisiklet modelleri bulunmaktadır. Bu markaların bazıları aynı model elektrikli bisiklet bataryası kullansa da bisiklet modelleri farklılık gösterebilir. Elektrikli bisiklet bataryaları genellikle 36V veya 48V olarak kullanılmaktadır. Bazı hızlı veya menzili yüksek modellerde ise 60V elektrikli bisiklet bataryası görülebilir. Bu bataryalar zamanla kapasite kayıpları ve sorunlar yaşadığı için elektrikli bisiklet batarya tamiri yapılması gerekir.

Genellikle kullanılan elektrikli bisiklet bataryaları ise 36V 7.8Ah, 36V 10.4Ah, 36V 13Ah, 48V 13Ah, 48V 15.6Ah olarak tercih edilmektedir. Tahmin edileceği üzere kapasite değeri arttıkça batarya tamiri maliyeti de artmaktadır. Firmamızda RKS, Kuba, Volta, Citycoco, Electrolux, Yuki gibi pek çok markanın elektrikli bisiklet batarya tamiri hizmetini veriyoruz. Eğer bataryanızda sorun yaşıyorsanız. İletişim adreslerimizi kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Elektrikli bisiklet batarya tamiri, batarya performansı azaldığında, menzil düşüşleri belirginleştiğinde, bisikletin yüke geldiğinde (yokuş çıkmak gibi) kapanması durumunda yapılabilir.

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri Nasıl Yapılır?

Elektrikli bisiklet batarya tamiri işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Genellikle hücrelerin yenilenmesi veya BMS devresinin onarılması gibi işlemlerden geçerek batarya tamiri yapılır.

Elektrikli Bisiklet Bataryası Nasıl Kullanılmalıdır?

Kesinlikle her kullanımdan sonra şarja takılmalı, batarya boş bekletilmemeli, soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurulmamalı, uzun zaman kullanılmayacaksa %30-%40 seviyelerinde saklanmalıdır.

Yazının Son Güncellenme Tarihi: Ocak 18, 2024

Yorum Bırakın